Aktualności Wydarzenia 30 lat Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu

30 lat Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu

Długie miesiące przygotowań, setki wysłanych zaproszeń, trud i wysiłek wielu osób oraz szereg koncertów uczniów, absolwentów i pedagogów  poprzedziły uroczysty koncert jubileuszowy, który odbył się  22.09.2012 r. o godz. 17.00 w Centrum Kultury i Sztuki im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierpcu.

 

 

30  lat Państwowej  Szkoły Muzycznej I st.
im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu

Do organizacji obchodów jubileuszu30-lecia PSM I st. w Sierpcu powołany został Komitet Organizacyjny, którego działaniami kierowała pani dyrektor Barbara Bońkowska. W przygotowania zaangażowała się cała społeczność Szkoły Muzycznej- nauczyciele, pracownicy i uczniowie. W obchodach wzięli udział także przedstawiciele Zakladnych Umeleckich Szkół ze Zlatych Moravców na Słowacji i z Hulina w Czechach, których  mieliśmy przyjemność gościć w Sierpcu  w dniach od 20 do 23.09.2012r. Po serdecznym powitaniu przez panią Dyrektor,  goście  udali się na kolację i  spoczynek  w zajeździe "Kasztelan". Następnego dnia Czechów i Słowaków oficjalnie przywitał Starosta Powiatu Sierpeckiego – pan Jan Laskowski. Po spotkaniu w starostwie goście pojechali do Płocka, gdzie oprócz zwiedzania miasta złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach: patrona PSM I st. w Sierpcu Marcina Kamińskiego oraz pani Bożeny Jankowskiej wieloletniej nauczycielki szkoły. Tego samego dnia o godzinie 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki  w Sierpcu, odbył się koncert trzech zaprzyjaźnionych szkół. Młodzi artyści zachwycili publiczność nie tylko swoimi umiejętnościami technicznymi, ale przede wszystkim swoją niezwykłą artystyczną  dojrzałością  i wrażliwością  na muzykę. W XXI wieku taka wrażliwość jest rzadkością, zjawiskiem niespotykanym, przez co zasługuje na szczególne uznanie i szacunek.

W sobotę  22.09.2012 r.  goście zgodnie z planem wizyty zwiedzili  Muzeum Wsi Mazowieckiej, a o godz. 15.00 wzięli udział w sali koncertowej PSM I st. w Sierpcu w otwarciu wystawy o Marcinie Kamińskim. Wystawa mogła powstać dzięki życzliwości i serdeczności ofiarodawców pamiątek po patronie – państwa Ireny Trojanek-Gago oraz Tadeusza Gago, którzy uświetnili również jej otwarcie swoją obecnością. Ponadto niespodzianką było zaprezentowanie przez państwa Gago nagrania przedstawiającego krótką wypowiedź dr Marcina Kamińskiego. Otwarcia wystawy dokonały: dyr. szkoły – pani Barbara Bońkowska, wizytator CEA – pani Wiesława Bińkowska oraz pani Irena Trojanek-Gago wieloletnia współpracownica dr Marcina Kamińskiego.

Punktem kulminacyjnym był tego  dnia  koncert z okazji 30-lecia powstania PSM I st. w Sierpcu. Koncert zainaugurowała pani Barbara Bońkowska - dyrektor PSM I st. w Sierpcu witając wszystkich zebranych. Następnie historię powstania szkoły i 30 lat jej działalności w kilku słowach przedstawił pan Grzegorz Domański. Kolejnym punktem programu były wystąpienia gości. Ogromną niespodziankę sprawił pracownikom i uczniom Marszałek Województwa Mazowieckiego – pan Adam Struzik, przyznając Szkole Jubilatce pamiątkowy medal „PRO MAZOVIA”.
Pani Wiesława Bińkowska – wizytator Centrum Edukacji Artystycznej wręczyła w imieniu dyrektora CEA Nagrody Indywidualne II st.: pani dyrektor Barbarze Bońkowskiej oraz panu Andrzejowi Wojtasowi.
Nagrody Dyrektora Szkoły oraz listy gratulacyjne z okazji jubileuszu otrzymali też nauczyciele i pracownicy PSM I st. w Sierpcu: Teresa Białoskórska, Bogdan Bilski, Grzegorz Domański, Rafał Gzella, Sławomir Jankowski, Izabela Jezierska, Jadwiga Redyk, Małgorzata Rudowska, Ewa Strześniewska, Kamil Zabrodzki, Agnieszka Zdziarska.

Następnie pani dyrektor PSM I st. w Sierpcu, w imieniu całej społeczności szkolnej,  podziękowała za długoletnią współpracę oraz życzliwe wspieranie i pomoc w realizacji przedsięwzięć mających na celu upowszechnianie i rozwój kultury muzycznej na Ziemi Sierpeckiej:
- Marszałkowi Województwa Mazowieckiego - panu Adamowi Struzikowi,
- Staroście Powiatu Sierpeckiego - panu Janowi Laskowskiemu,
- Burmistrzowi Miasta Sierpc - panu Markowi Kośmidrowi,
- Dyrektorowi Muzeum Wsi Mazowieckiej - panu Janowi Rzeszotarskiemu,
- Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki - pani Ewie Wysockiej,
- Pani Wizytator Centrum Edukacji Artystycznej - pani Wiesławie Bińkowskiej.

Podziękowano również:
- Pani Irenie Trojanek-Gago oraz jej małżonkowi panu Tadeuszowi Gago za przekazanie PSM I st. w Sierpcu cennych pamiątek po patronie szkoły – dr Marcinie Kamińskim.
- Pani Wioletcie Boguckiej za wspaniałą współpracę i wsparcie swoim talentem oraz umiejętnościami plastycznymi wystawy o Marcinie Kamińskim, a także przygotowań obchodów jubileuszu 30-lecia działalności Szkoły.

Koncert jubileuszowy poprowadziła pani Małgorzata Kaźmierczak.
Tego wieczoru salę koncertową  Centrum Kultury i Sztuki wypełniła muzyka w wykonaniu absolwentów, nauczycieli PSM w Sierpcu, a także muzyków z Czech i Słowacji. Artyści zachwycili wirtuozerią gry i doborem repertuaru. Poprzez swoją muzykę dostarczyli wszystkim słuchaczom nieopisanych wrażeń i doznań artystycznych. Siła przekazu była tak ogromna, że wielu słuchaczy nie kryło swych wzruszeń. Bankiet, który odbył się po koncercie był wspaniałą okazją by po latach absolwenci, nauczyciele i zaproszeni goście mogli już na spokojnie powspominać minione lata. Na zakończenie obchodów 30-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu odprawiona została w Sierpeckiej Farze Msza św. w intencji pracowników i uczniów Szkoły. Oprawę Mszy św. przygotował chór i orkiestra szkolna pod kierunkiem pana Konrada Mazurowskiego.


Komitet Organizacyjny Jubileuszu serdecznie dziękuje za obecność podczas obchodów 30-lecia działalności Szkoły, a także za nadesłane życzenia i listy gratulacyjne.

 

ZAPRASZAMY DO GALERII

Godło Polski

BIP

Logowanie